Wymeldowanie poprzednich lokatorów – dlaczego jest ważne?

Kiedy kupuje się mieszkanie z rynku wtórnego, zwłaszcza jeśli decyduje się na transakcję bez pośredników, trzeba uważać na każdy szczegół. Naturalnie w momencie, gdy potencjalni nabywcy przychodzą obejrzeć lokal, zwykle są w nim jeszcze zameldowane inne osoby.

gotowe projekty domów Biuro, lokal do wynajęcia Poznań lub Baranowo, lokale użytkowe do wynajęcia

Nim jednak ci, którzy ostatecznie wybiorą dane mieszkanie, dokonają jego zakupu, powinni zadbać o to, by wszyscy się wymeldowali. Kiedy sprzedawca mieszkania przedstawi zaświadczenie, z którego wynika, że w lokalu nikt nie jest zameldowany, osoba kupująca powinna koniecznie zwrócić uwagę na jego datę.

Jeśli jest to dzień zawarcia aktu notarialnego lub dzień wcześniejszy to ma gwarancję kupienia wolnego mieszkania. W przypadku, gdy dokument pochodzi na przykład sprzed miesiąca lub dwóch, warto zdawać sobie sprawę z tego, że sytuacja mogła w międzyczasie ulec zmianie.

Jeśli osoba sprzedająca nie wymelduje wszystkich z mieszkania, wówczas nabywca kupi lokal wraz jego lokatorami. Oznacza to, że właściciel, mimo swojego prawa do mieszkania, nie może usunąć z niego osób zameldowanych – oczywiście, ma prawo wystąpić o eksmisję, ale takie sprawy zwykle ciągną się latami, a niechciani lokatorzy wciąż mogą zajmować mieszkanie.

Znany developer koło Poznania buduje w miejscowości Lusowo